Marka Tescil Ücreti olarak, Şirket isimleri yani ticaret unvanında kullanılacak şirket isimlerin ve ek ilavelerin seçimi önemli oluğu kadar, unvanda kullanılan ismin marka hukuku bakımından öncelik ve üstünlük hakkı, hukuki koruma şart ve koşulları da oldukça önemsenmesi ve her iki duruma uyun kriterlere göre şirket isminin tercih edilmesini önermektedir.


Türk Patent veritabanı üzerinde marka araştırma yapmadan önce Marka Tescil Ücreti’ in isim tescil sorgulama başlıklı yazımızın incelenmesini öneriyoruz.

Kimdi durumlarda geliştirilen iş modeline uygun ürün ve hizmetin üretim ve kuruluşuna kadar olan süreç titizlikle geliştirilirken şirket ismi en son akla gelmekte ve alelacaleya kurucu isimleri ve/veya ürün ve hizmetin nitelikleri veya benzer ifadelerin şirket isimleri olarak tercih edildiği veya uzun bir arayıştan sonra karar verilen şirket isimlerinin marka hukuku bakımından şart ve koşulları incelenmeden tercih edilen şirket isimleri kayıt edilmektedir. Dahası çoğunlukla aynı isimde bir şirketin ismi neden